Uprawianie jakiegokolwiek sportu na poziomie odpowiednim dla potrzeb i możliwości danego człowieka przynosi zawsze różnorodne korzyści. Biorąc pod uwagę, że judo jest jedną z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportu, jej uprawianie w konsekwencji prowadzi do uzyskania bardzo wysokiego poziomu sprawności fizycznej. Wiele dyscyplin sportowych (tenis, szermierka, część konkurencji lekkoatletycznych, kolarstwo), nastawione jest na rozwijanie określonych mięśni, cech motorycznych lub umiejętności. W przeciwieństwie do nich, judo rozwija równomiernie zarówno „w lewo jak i w prawo”, wszystkie partie mięśni, co oprócz kształtowania ładnej sylwetki przyczynia się do korekcji wad postawy. Ponieważ ważnym elementem treningu judo są ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne, adepci tego sportu nabierają gibkości i zwinności, a także nabywają przydatnej w życiu umiejętności bezpiecznego padania. Umiejętności jakich nabywa się w trakcie treningów i zawodów, mogą także uczyć skutecznych sposobów obrony przed nieoczekiwanym atakiem.
Judo jest szkołą charakteru
Uznając za bardzo ważne umiejętności techniczne nabywane podczas treningów oraz walory zdrowotne płynące z uprawiania judo, nie wolno także zapominać o świetnym kształtowaniu zdrowia psychicznego. Zawodnicy trenujący judo z pasją i zrozumieniem z powodzeniem rozwijają w sobie takie pozytywne cechy jak: obowiązkowość, nieustępliwość w dążeniu do celu, wytrwałość, opanowanie, odwaga czy chęć osiągnięcia sukcesu. Treningi judo to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także pokonywanie barier psychicznych związanych z koniecznością wykonania różnych elementów, pozornie zbyt trudnych, czy wręcz niemożliwych do zrobienia. Okres, w którym dziecko zaczyna uczestniczyć w zawodach uczy także odporności na stres i przekonuje, że nie siła i ciężar ciała, ale szybkość i zręczność są czynnikami przynoszącymi zwycięstwo. Chęć bycia najlepszym uczy jednocześnie pokory, gdyż nie zawsze uda się wygrywać, a umiejętność godnego przyjmowania porażki pozwala kształtować w sobie szacunek dla rywala.
Wartości wychowawcze judo
Trening judo jest doskonałą metodą pedagogiczną, kształtującą osobowość zawodnika w duchu optymizmu i wiary we własne siły. Dlatego tak ważnym aspektem w judo jest tzw. wychowanie poprzez sport. Zawodnicy uczestniczący w treningach dobrowolnie muszą przyjąć nie tylko przepisy sportowe, ale także zasady porządkowe obowiązujące w klubie. Judo staje się dla młodego człowieka nie tylko sportowa rywalizacją, lecz również sposobem pojmowania życia, równoczesnego kształtowania ciała, ducha i umysłu. Judo jest sportem indywidualnym i w momencie rozpoczęcia bezpośredniej walki z przeciwnikiem nie można liczyć na pomoc kolegi z drużyny. Młody adept judo szybko przekonuje się, że kombinacje, symulacje czy też zwykłe oszukiwanie podczas treningów odbijają się na dyspozycji podczas walki, a w konsekwencji na jej wyniku. Treningi judo wyrabiają w dzieciach i młodzieży uczciwość, solidność i wytrwałość. Etykieta judo (ukłony), a także bardzo restrykcyjne przepisy zabraniające jakiegokolwiek nieprzyzwoitego zachowania, dyskusji z sędziami, czy symulowania sprzyjają wychowawczym walorom tego sportu.
|